Powrót do szkoły z TELEPOLIS.PL
Ania, Arek, Henryk, Lech, Marian, Michał i Mieszko - my, dzieci neostrady Wasi ulubieni redaktorzy, szczerze radzimy jaki sprzęt kupić Waszym mniejszym i większym pociechom, by powrót do szkoły przeszedł gładko. W tym roku nauka jest inna, hybrydowa - oprócz dotychczasowych pomocy szkolnych, konieczne są technologie i sporo zakupowego rozsądku. Przybywamy więc z pomocą!
Kryterium wyboru sprzętu do poradnika
Przede wszystkim, nigdy nie będziemy Wam radzić bezsensownych zakupów. Niezależnie od tego, czy to akcja partnerska, czy tekst zupełnie niezależny, szczerość do podstawa. Nasz pierwszy tegoroczny poradnik Back to School, przygotowany wspólnie z Media Expert, to nie lista tego, co chce promować sklep, tylko faktycznych rekomendacji. Podobnie jest i w przypadku tego artykułu - owszem, jest kilka lokowanych produktów, ale mówiąc potocznie - nie ma lipy. Nie przedłużając jednak, zobaczcie co do zaproponowania ma Ania:
Powrót do szkoły w stylu Anny Rymszy
Sieć, sieć i jeszcze raz sieć. Wszystkie sprzęty, które polecimy, na nic się zdadzą, jeśli w domu Wi-Fi rwie albo nie wyrabia ze wszystkimi sprzętami, które chcecie tam podłączyć. Tak się nie da pracować. Dobry router to podstawa gospodarstwa domowego. To zakup na lata, więc już teraz radzę – kupcie sprzęt obsługujący standard Wi-Fi 6. Resztę wybrałam, bo uważam, że uczyć się trzeba zdrowo i wygodnie. Zawsze wyjść poza program szkolny, by rozwinąć się w innym kierunku.
Router TP-Link Archer AX10 – tanie Wi-Fi 6
Cena: od 326 zł
TP-Link Archer AX10 spełni oczekiwania wymagających. To router do inteligentnego domu. Zapewnia wydajność potrzebną, by podłączyć tyle urządzeń, ile tylko zechcesz, a przy tym zapewni prędkość przesyłania danych przekraczającą 1 Gb/s.
TP-Link Archer AX10 pozwoli ci korzystać z najnowszego standardu Wi-Fi 6 w twoim domu. Pracujące w paśmie 2,4 GHz urządzenia mogą osiągać prędkości do 300 Mb/s, a w paśmie 5 GHz nawet 1,2 Gb/s – porównywalne do połączenia kablem. Oczywiście są tu również 4 gigabitowe porty LAN, pozwalające stosować połączenie kablowe, oraz WAN, do którego można podłączyć modem operatora.
Cztery anteny zewnętrzne zapewniają dobry zasięg na dużej przestrzeni, dodatkowo poprawiając jego jakość dzięki transmisji kierunkowej.
Jeśli masz w domu większą kolekcję smarturządzeń, ten router doskonale odnajdzie się w nowym otoczeniu. Do konfiguracji i monitorowania jego pracy można wykorzystać aplikację mobilną TP-Link Tether. Ponadto router może wykonywać polecenia asystentki głosowej Amazon Alexa. Możesz zlecić asystentce na przykład wyłączenie Wi-Fi czy ustalić harmonogram dostępu do internetu dla dzieci.
Robot edukacyjny JIMU Astrobot
Cena: od 819 zł
Szkoła szkołą, ale uczymy się całe życie. Pytanie – czego. Jeśli celem są zdolności inżynieryjne, podstawy robotyki czy zrozumienie bazowych zasad programowania, nie ma lepszego sposobu, niż zabawki interaktywne, a JIMU Astrobot to moim zdaniem jedna z najlepszych. To zestaw klocków nieco podobnych do LEGO z jednostką centralną, przewodami i kompletem sensorów.
Jednostkę należy podłączyć do telefonu przez Bluetooth. Ma ona własny akumulator, który wystarcza na kilka godzin zabawy. Można ją programować i sterować nią w czasie rzeczywistym z aplikacji mobilnej. Co ważne, podłączenie jest w pełni bezproblemowe, a aplikacja jest dostępna także w języku polskim. Start z klockami JIMU jest więc bardzo łatwy.
Co można zrobić? Mnóstwo! W zestawie z Jimu Astrobot znajdują się oczywiście 5 silników, które pozwalają zrobić robota z napędem, ruchome ramię i tym podobne rzeczy. Podczas testowania tego zestawu zrobiłam prostą koparkę – przednia zabawa!
Ponadto JIMU Astrobot ma czujnik zbliżeniowy na podczerwień. Dzięki temu skonstruowany robot może omijać różne przeszkody. Całość uzupełniają „oczka” z kolorowymi LED-ami, którymi robot może sygnalizować różne rzeczy, oraz głośnik Bluetooth. W aplikacji znajduje się instrukcja, jak zbudować trzy podstawowe konstrukcje, ale można też popuścić wodze fantazji – po to są takie zabawki.
Huawei E5576 320 Wi-Fi 4G – router do kieszeni
Cena: od 189 zł
Do laptopa, tabletu czy nawet smartfonu przyda się przenośny router Wi-Fi. Model Huawei E5576-320 to sprawdzone, sprawne urządzenie, które nie oferuje co prawda wyśrubowanych parametrów, ale dostarcza to, co najważniejsze, a dla ucznia będzie nieocenionym wparciem.
Po włożeniu karty SIM z planem internetowym router będzie łączył się z sieciami 3G i 4G z prędkością do 150/50 Mbps i rozsiewał sygnał w częstotliwości 2,4 GHz w standardzie Wi-Fi 802.11 b/g/n o prędkości 150 Mbps. Bezpieczeństwo gwarantuje obsługa protokołów szyfrowania WEP, WPA i WPA2-PSK. Router pozwala na konfigurację dostępu dla gości oraz filtrowanie adresów IP i MAC. Równocześnie obsługuje aż 16 podłączonych urządzeń, wystarczy więc dla połowy klasy.
Wbudowana bateria 1500 mAh pozwoli na 6 godzin nieustannej pracy, czyli powinno to wystarczyć na jeden pełny dzień w szkole.
Huawei E5576-320 ma wymiary 14 x 100 x 58 mm, waży 71 g, więc bez problemu zmieści się w niemal każdej kieszeni.
Klawiatura Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop (L5V-00021)
Cena: od 407 zł
Po latach pisania wiem, że nie ma to jak dobra klawiatura. Owszem, można pisać na laptopie, można pisać na klawiaturze gamingowej, ale nie ma to jak wygodnie opierać nadgarstki w naturalnej dla nich pozycji na mięciutkiej podkładce. Klawiatura Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop została zaprojektowana właśnie do pisania w naturalnej pozycji i dlatego została podzielona na dwie części. Gdy wyciągniesz przed siebie ręce na biurko, dłonie nie będą leżeć równolegle do siebie. By je zbliżyć, musisz położyć je nieco pod kątem. Na tej klawiaturze anatomiczny kąt został zachowany. Ponadto klawiaturę można nieco podnieść z przodu lub z tyłu, by dopasować ją do indywidualnego sposobu pisania.
Dlaczego warto? Po pierwsze, pisanie w ten sposób wyrabia dobre nawyki. Łatwiej można nauczyć się pisać bezwzrokowo, jeśli do pisania nie trzeba w ogóle podnosić dłoni z klawiatury i wszystkie klawisze są w zasięgu palców (albo będą, gdy obdarowany uczeń podrośnie). Taka klawiatura pomoże też zachować zdrowe nadgarstki w przyszłości i uniknąć chorób zawodowych programistów i pisarzy. Dla mnie najważniejsze jest to, że klawiatury Microsoftu po prostu działają latami. Moja skończyła już 10 i wciąż działa jak nowa.
W zestawie znajduje się także osobny blok numeryczny i myszka. Myszka również jest nieco nietypowa, bo pozwala trzymać dłoń nieco „na boku”. To także jest bardziej naturalne dla naszych stawów niż płaski sprzęt do przesuwania po stole. Prawidłowa pozycja przy pracy jest ważna niezależnie od wieku, ale warto zacząć już w podstawówce.
TRACER Guardian 15,6" RFID - plecak dla bezpiecznego transportu elektroniki
Cena: od 80 zł
TRACER Guardian to wygodny plecak do transportowania laptopa o maksymalnych rozmiarach 15,6”. Sam producent określa ten model jako „antykradzieżowy”, ponieważ ma on dedykowaną kieszeń z systemem RFID, chroniącym przed skanowaniem kart kredytowych. Plecak przyda się wszystkim uczniom, którzy chcą przynieść do szkoły swoje projekty lub zadania zapisane na twardym dysku, ale jest także doskonałym rozwiązaniem dla studentów.
Wnętrze „Strażnika” zajmuje główna kieszeń na laptopa, mamy także mniejsze kieszenie, gdzie uczeń może wygodnie umieścić niezbędne gadżety i drobiazgi, jak identyfikator, klucze, telefon czy nawet tablet. Plecak został wykonany z wodoodpornego poliestru, dzięki czemu zapewnia bezpieczeństwo przenoszonym rzeczom, a zwłaszcza delikatnej elektronice.
Na zewnętrznej powłoce plecaka umieszczono elementy odblaskowe, znacznie wpływające na widoczność osoby noszącej w nocy i o zmierzchu. Dodatkowo plecak został wzmocniony w miejscach narażonych na uszkodzenia i przetarcia. Wygodne noszenie umożliwiają regulowane paski na ramiona, a za bezpieczne zamykanie odpowiadają dwukierunkowe suwaki.